Antares
Deep Digger
MSRP: $414.31
Out of stock
| Size | 2857516, LT285/75R16 D |
| Sidewall | Black Sidewall |
| Wheel Diameter | 16" |
| Outside Diameter | 32.83 |
| Wheel Width Min | 7.5" |
| Wheel Width Max | 9" |
| Season | All Season |
| Service Type | Light Truck |
| Service Desc. | 122Q |
| Load Index | 122 |
| Speed Rating | Q |
| Tire Type | AS - All Season Tire |
| Run Flat | No |
| EV Optimized | No |
| loadRange | D |
| tireSizeType | Metric |